Kamienie syntetyczne – czym są i jakie są ich zalety

0
721
Kamienie syntetyczne

Kamienie syntetyczne nie występują naturalnie. Są to kryształy lub substancje bezpostaciowe wytworzone przez człowieka. Mają identyczne właściwości fizyczne, chemiczne i krystalograficzne jak ich naturalne odpowiedniki. Są one zazwyczaj perfekcyjne i nie mają żadnej skazy, takiej jak zarysowanie czy inkluzja. Ich szlif jest idealny, a kolor powtarzalny. Czym różnią się od kamieni naturalnych i jakie są ich zalety?

Historia kamieni syntetycznych

Kamienie syntetyczne po raz pierwszy zaczęły być wytwarzane w XIX wieku. W laboratorium otrzymano wtedy rubin, a następnie szafir i korundy w kolorach żółtym i zielonym. Na początku XX wieku takie procesy zaczęły odbywać się w Polsce. Przyczynił się do tego chemik J. Czochralski, który opracował własną metodę syntezy. Nie ma dziś żadnego kamienia szlachetnego, którego nie dałoby się naśladować w sztuczny sposób.

Kamienie syntetyczne – zalety

Kamieniom syntetycznym można przypisać wiele zalet. Przede wszystkim to, że ich wygląd jest idealny. Nie mają one żadnych zarysowań oraz mają perfekcyjny szlif. Posiadają kolory, które są powtarzalne- oznacza to, że jeśli w naszyjniku występują dwa elementy z kamieni syntetycznych, to będą one miały taki sam kolor i nie będą się od siebie różnić, co nada takiej biżuterii większych walorów estetycznych. Dzięki temu można stworzyć wyroby prawie idealne. Kolejną zaletą kamieni wytwarzanych na drodze syntezy jest ich cena. Na przełomie XIX i XX wieku były one wyceniane na równi z diamentami, jednak dzisiaj dzięki rozwojowi technologii są o wiele tańsze, ponieważ postęp i rozpowszechnienie użycia tych kamieni zmusiły producentów do obniżenia cen.

Czy kamień syntetyczny to kamień sztuczny?

Odpowiedź jest jednoznaczna- nie. Kamień sztuczny nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. Kamień syntetyczny jest stworzony na wzór swojego naturalnego pierwowzoru i ma do niego podobne lub zbliżone właściwości fizyczne i chemiczne. Ciężko odróżnić je od prawdziwych kamieni. Przykładem kamienia syntetycznego jest np. cyrkonia, która ma imitować diament i jest z nim prawie identyczna, natomiast kamienie sztuczne są bardzo łatwe do zidentyfikowania.

Czy da się odróżnić kamień naturalny od syntetycznego?

Procesu rozróżnienia kamienia naturalnego i syntetycznego może dokonać jedynie wprawne oko specjalisty wyposażone w lupę lub mikroskop. Jest to bardzo trudny proces, podczas którego bada się ogólną wewnętrzną budowę kamienia i jego inkluzję. Sytuacja ma się inaczej, kiedy dochodzi do rozróżniania diamentów i ich sztucznych odpowiedników. Można tego dokonać tylko w laboratorium gemmologicznym, Dlatego ważne jest, aby pamiętać o tym, że podczas zakupu biżuterii z diamentem należy otrzymać certyfikat jego autentyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here