Pokrzywka, czyli stosunkowo niegroźna choroba skórna, w większości przypadków nie jest dolegliwością mogącą zaszkodzić poważniej zdrowiu czy życiu, ale daje ona na tyle nieprzyjemne objawy, że każdy, kto się z nią zmierzy, będzie chciał jak najszybciej się jej pozbyć. A co takiego może do niej doprowadzić? Jakie są główne przyczyny choroby?
Pokrzywka na twarzy lub szyi
Ta odmiana pokrzywki tak naprawdę wywoływana jest niemalże wyłącznie przez dwa czynniki – albo zimno, albo nadmierne promieniowanie słoneczne. Chcąc jej uniknąć, wystarczy odpowiednio zabezpieczać skórę przed mrozem (zwłaszcza w okresie zimowym), a także unikać przesadnej ekspozycji na słońce bądź korzystać z filtrów, okularów przeciwsłonecznych i czapek.
Czasami też do rozwoju pokrzywki na twarzy dochodzi wskutek zastosowania nieodpowiednich dla skóry kosmetyków. Wykwity wyglądające jak bąble są wtedy efektem rozwinięcia się reakcji alergicznej.
Pokrzywka aspirynowa
Dość łatwo można ją zdiagnozować, gdyż w przeciwieństwie do innych odmian pokrzywki najczęściej obejmuje ona jednocześnie kilka partii ciała: głowę, szyję oraz pewien obszar klatki piersiowej. Pojawia się tam, gdzie występuje owłosienie. Nieco bardziej narażeni są na nią mężczyźni i chłopcy, którzy z natury mają znacznie więcej włosów na ciele od kobiet.
Z tą odmianą pokrzywki jest niestety taki problem, że wciąż nie ustalono, jakie czynniki mogłyby rzeczywiście ją wywoływać. Mimo wszystko leczenie jest jak najbardziej możliwe. Wygląda ono podobnie jak przy innych odmianach pokrzywki.
Pokrzywka dziecięca
Zarówno pokrzywka na twarzy, jak i ta aspirynowa – na szyi i klatce piersiowej – dużo częściej pojawia się u dzieci niżeli osób dorosłych bądź starszych. Maluchy są zdecydowanie najbardziej narażone na tę chorobę skórną. Akurat u nich pokrzywka jest w pewnym sensie zakaźna, ponieważ do jej rozwoju dochodzi przy różnego rodzaju chorobach wirusowych.
Jeżeli jednak maluch nic ostatnio nie złapał, a i tak jego skóra coraz mocniej pokrywa się swędzącymi bąblami, może to być znak, że choroba miała inną przyczynę. Pokrzywka często dotyka również tych małych pacjentów, którzy chorują na celiakię bądź schorzenie nazywane młodzieńczym zapaleniem stawów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.