Zapaść alkoholowa – jakie są objawy

0
1372
Zapaść alkoholowa

Powszechnie wiadomo, że alkoholizm to poważna choroba, która bez podjęcia odpowiednich środków w kierunku terapii, może doprowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. Wraz z upływem czasu i postępowaniem choroby, człowiek traci kontrolę nad ilością spożytego alkoholu, niszczy swoje zdrowie oraz skazuje się na stopniową degradację w sferze życia społecznego i zawodowego.

Substancja zawarta w napojach alkoholowych, jaką jest alkohol etylowy, przyjmowana przez dłuższy czas i w znacznych ilościach staje się substancją toksyczną. Ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, zaburzając pracę układów i narządów wewnętrznych.

Stanem związanym z silnym zatruciem alkoholowym jest zapaść alkoholowa, bezpośrednio zagrażająca życiu. Jej przyczyną, jak już zasugerowano wyżej, jest nadmiar alkoholu etylowego w organizmie, który po przekroczeniu dawki śmiertelnej jest już trucizną. Zapaść alkoholowa po prostu zapaścią krążeniową. Tętno przyśpiesza, jednak mimo przyśpieszonego tempa staje się coraz słabsze.

Oddech natomiast ulega spłyceniu. Warto wiedzieć jak rozpoznać zapaść alkoholową, szczególnie jeśli w naszej rodzinie lub najbliższym otoczeniu mamy do czynienia z osobą uzależnioną. Umożliwi to w razie potrzeby szybkie działanie i udzielenie choremu niezbędnej pomocy, mogącej uratować jego życie. Zapaść alkoholowa może doprowadzić do niedokrwienia mózgu, a w efekcie – szybkiej utraty przytomności oraz zatrzymania akcji serca, w wyniku czego można się spodziewać nagłej śmierci.

Bezpośrednią przyczyną zapaści alkoholowej jest zatrucie alkoholem etylowym. Jeśli alkohol połączony jest z lekami lub narkotykami, ryzyko zapaści znacznie wzrasta.

Jakie są objawy zapaści alkoholowej?

Należą do nich przede wszystkim nudności oraz częste i obfite wymioty, które mogą skutkować odwodnieniem organizmu. Ponadto występują silne zawroty głowy oraz wspomniane już przyśpieszone, lecz jednocześnie słabnące tętno i płytki oddech. W przypadku zauważenia wymienionych objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż znajdująca się w stanie zapaści krążeniowej osoba, bezzwłocznie powinna zostać poddana odtruciu.

Warto dodać, że stan zapaści alkoholowej może pojawić się nie tylko u alkoholików. Na jego wystąpienie jest narażona również osoba, która jednorazowo i w krótkim czasie przyjęła zbyt dużą dawkę alkoholu. Ryzyko zapaści alkoholowej jest większe, kiedy dochodzi do połączenia kilku substancji toksycznych, w tym alkoholu z narkotykami lub lekami. Oczywiście zapaść nie jest typowa tylko dla znacznych ilości alkoholu. Może wystąpić również w przypadku zażycia dużych ilości narkotyków.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/zapasc-alkoholowa-czym-jest-i-jakie-sa-objawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here