Zakup zegarka dobrze jest rozłożyć na etapy. To najczęściej dość duża inwestycja, którą warto dokładnie przemyśleć. Także wybór zegarka musi być bardzo przemyślany, tak by służył ci on przez lata i idealnie do ciebie pasował. Sprawdź, co zatem musisz wiedzieć, zanim kupisz zegarek.
1. Nie można odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dobry zegarek
Rozpiętość cenowa zegarków potrafi przyprawić o zawrót głowy. Zegarek biżuteryjny możesz kupić za 100 zł, a jednocześnie na aukcjach internetowych najbardziej znanych marek sprzedaje się czasomierze za 2,5 miliona dolarów. Nawet koszt zegarków z tej samej serii może się różnić. W przypadku TAG Heuer Monaco cena może wynosić zarówno 10, jak i 25 tysięcy złotych. Zatem nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje zegarek i jak drogi powinieneś kupić. Na początku wyznacz kwotę, którą chcesz na to przeznaczyć, i dopiero szukaj odpowiedniego modelu.
2. Im lepsze szkło, tym trwalszy zegarek
Najczęściej sprawdzamy materiał, z jakiego została wykonana koperta, i skórę na pasku. Jednakże mało osób wie o tym, że tak naprawdę o trwałości zegarka (i jego nieskazitelnym wyglądzie po latach) decyduje szkło. W niektórych przypadkach może to być po prostu kawałek plastiku, który szybko się porysuje, lub zwykłe szkiełko. Najlepsze zegarki mają wieczka ze szkła szafirowego – znajdziesz je na przykład w TAG Heuer Monaco. Cena jest oczywiście odpowiednio wyższa, ale warto.
3. Są trzy mechanizmy napędzające zegarek
Najbardziej podstawowy jest mechanizm klasyczny, który oczywiście wymaga ręcznego nastawiania zegarka. Coraz rzadziej spotyka się go w nowoczesnych zegarkach dostępnych obecnie na rynku. Znacznie częściej pojawiają się zegarki z mechanizmem automatycznym, czyli nakręcającym się pod wpływem ruchów ręką. Zegarki automatyczne mają określony czas, w którym mogą chodzić bez dodatkowego nakręcania. Ostatni rodzaj mechanizmów to kwarcowy. Są to najbardziej precyzyjne i najdokładniejsze mechanizmy, jednak wymagają wymiany baterii.
4. Wiele zegarków jest tworzonych przez marki modowe
Jeśli marzy ci się naprawdę dobry zegarek, powinieneś raczej unikać tych, które są sprzedawane, a przede wszystkim tworzone przez marki modowe. Dobry mechanizm i sprzęt wykorzystujący najlepsze szwajcarskie tradycje dostaniesz wyłącznie pod szyldem marek zegarmistrzowskich. Zwłaszcza tych, które – jak TAG Heuer – mają wiele lat doświadczenia.
5. Dobry zegarek może być lokatą kapitału
W związku z tym, że zegarek dobrej jakości potrafi naprawdę sporo kosztować, można potraktować to jako inwestycję. Z jednej strony jest to duży wydatek, z drugiej niezła lokata kapitału. Warto prześledzić aukcje i rynek wtórny zegarków oraz poszukać informacji o tym, które zegarki najmniej tracą na wartości. Więcej, nawet z czasem mogą ją zyskiwać. Zegarek z wyższej półki jest bardzo trwały. Może służyć całym pokoleniom, dlatego to świetny sposób na przekazanie majątku potomkom.
6. Rozmiar zegarka musi być dobrany do twojej ręki
Coraz większą popularnością cieszą się zegarki o dużej tarczy. Niestety, na wąskim nadgarstku będą wyglądały po prostu karykaturalnie. Zasada jest taka, że zegarek musi być dobrany wielkością do szerokości ręki właściciela. A jeszcze lepiej, by był węższy – w eleganckich stylizacjach trzeba go schować pod mankietem koszuli.