Energooszczędne ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych z wykorzystaniem pomp ciepła

0
319
ask krakow

Jesteś właścicielem dużej firmy i potrzebujesz efektywnego systemu grzewczego dla budynków produkcyjnych lub hal magazynowych? W tym artykule omawiamy efektywne sposoby ogrzewania takich pomieszczeń przy wykorzystaniu pomp ciepła.

Na skutek gwałtownych wzrostów cen opału wiele osób zastanawia się nad metodami cięcia kosztów ogrzewania. Sprawa dotyczy szczególnie właścicieli firm, których rozmaite rządowe programy nie objęły swoim zasięgiem. Praktyka pokazuje, że do najskuteczniejszych metod energooszczędnego ogrzewania należą urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, a przede wszystkim – pompy ciepła.

Pompy ciepła w budownictwie firmowym i produkcyjnym

Wybór odpowiedniej pompy ciepła do dużego budynku firmowego zależy od wielu czynników, takich jak m.in. wielkość budynku, izolacja termiczna, wymagana moc grzewcza, dostępne źródło ciepła, itp. Ważne jest, aby wybrać pompę ciepła o odpowiedniej mocy, która zapewni wystarczającą ilość ciepła dla dużego budynku firmowego. Pewnym uwarunkowaniem co do wyboru samej pompy ciepła jest sposób jej montażu. W przypadku budynków o dużych powierzchniach zazwyczaj skuteczne okazuje się zamontowanie kilku pomp ciepła tworzących tzw. kaskadę urządzeń grzewczych współpracujących ze sobą. Jeśli firma dysponuje odpowiednio dużą ilością wolnego gruntu skutecznym i niezawodnym rozwiązaniem okażą się zapewne gruntowe pompy ciepła. Jeśli dostępny jest w pobliżu jakiś naturalny zbiornik wodny praktyczne może okazać się zastosowanie wodnych pomp ciepła. Jednak w Polsce większość inwestorów decyduje się na powietrzne pompy ciepła, ponieważ nie są one tak wymagające w montażu. A przy tym są tańsze niż inne typy pomp ciepła.

Pompy ciepła – producenci

Na europejskim rynku istnieje wiele firm produkujących pompy ciepła. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Flexit – norweska marka od dziesięcioleci doskonaląca zaawansowane technologie w zakresie techniki grzewczej. W ostatnich latach doskonałe urządzenia tej marki podbijają rynek w wielu innych europejskich krajach – również w Polsce. Dystrybucją pomp ciepła tej marki zajmuje się firma ASK z Krakowa.
  • Daikin – to japońska firma specjalizująca się w produkcji klimatyzatorów oraz pomp ciepła, zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i obiektów komercyjnych.
  • Bosch – to niemiecka firma, która oferuje wiele rozwiązań w dziedzinie technologii grzewczej, w tym pompy ciepła, kotły i piece kondensacyjne oraz systemy solarno-termiczne.
  • Mitsubishi Electric – to japońska firma, która oferuje pompy ciepła powietrze-woda, woda-woda i grunt-woda, przeznaczone do zastosowań w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych.
  • Panasonic – to japońska firma, która oferuje pompy ciepła powietrze-woda, woda-woda i grunt-woda, przeznaczone do zastosowań w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych.
  • Vaillant – to niemiecka firma, która produkuje pompy ciepła, kotły kondensacyjne, piece, bojlery i systemy solarno-termiczne, przeznaczone do zastosowań w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz w budynkach komercyjnych.

Pompy ciepła – jakie ceny?

Koszt pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak m.in. jej typ, moc, efektywność energetyczna, producent, dodatkowe wyposażenie oraz koszty instalacji. Cena pompy ciepła powietrze-woda o mocy 10 kW może wynosić od 10 000 zł do 20 000 zł, natomiast pompy ciepła grunt-woda o mocy 10 kW mogą kosztować od 15 000 zł do 30 000 zł.

Warto jednak pamiętać, że koszt samej pompy ciepła to tylko część wydatków związanych z instalacją takiego urządzenia. Należy też doliczyć koszt instalacji, przyłącza do sieci grzewczej, wykonywanie studni, wykopów, urządzeń pomocniczych, takich jak zbiornik na wodę, oraz kosztu inwestycji w izolację cieplną budynku, aby zminimalizować straty ciepła. Ostateczna cena pompy ciepła zależy więc od wielu czynników i może różnić się w zależności od indywidualnych wymagań. Przed zakupem pompy ciepła warto skonsultować się z fachowcem lub firmą zajmującą się instalacją takich urządzeń, która po dokładnym zapoznaniu się z wymaganiami technicznymi budynku, zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here