Jęczmień na oku to schorzenie, które może powodować różne powikłania. Jeśli podejrzewasz u siebie jęczmień, musisz koniecznie zgłosić się do lekarza okulisty, który po wstępnej konsultacji zaleci najlepszy sposób leczenia.
Jęczmień na oku jest schorzeniem powodującym pojawianie się stanów zapalnych na powiece. Przyczyną tych guzków jest zakażenie, najczęściej bakteryjne. W wyniku tego zakażenia zmiana na oku robi się twarda, o białym kolorze. Jęczmień powoduje uczucie swędzenia i drapania. Jeszcze w początkowej fazie to schorzenie przybiera formę tylko drobnego zaczerwienienia, jednak z upływem kilku dni, zmiana może mieć już formę guzka wypełnionego ropą.
Jakie są przyczyny i objawy jęczmienia na oku?
Główną przyczyną powstawania jęczmienia są drobnoustroje, które powodują zmiany zapalne w okolicach oka. Jako czynniki sprzyjające pojawianiu się jęczmienia na oku można wyróżnić:
– przebywanie w pomieszczeniach zadymionych,
– ciągłe pocieranie okolic oczu dłońmi,
– stosowanie kosmetyków, które podrażniają tą wrażliwą okolicę,
– zła technika i brak higieny przy wkładaniu i wyciąganiu soczewek kontaktowych.
Jęczmień na oku charakteryzuje się białą grudką, która z czasem pęka, a ropa wydostaje się na zewnątrz. Towarzyszącymi objawami są także:
– obrzęk powiek,
– łzawienie,
– ból powiek,
– dyskomfort w widzeniu.
Jak leczyć jęczmień na oku?
Na pierwszy rzut oka taka błaha dolegliwość jak jęczmień może z czasem prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań. Nasilające się objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i zmniejszyć komfort życia. Konieczna jest konsultacja u lekarza okulisty, który po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu odpowiedniej diagnozy wdroży najlepszy rodzaj leczenia. Jest to o tyle ważne, że bardzo często popularny jęczmień na oku jest mylony z chorobą o nazwie gradówka, która jest dużo poważniejsza.
Najczęściej leczenie polega na leczeniu farmakologicznym, dzięki czemu w krótkim czasie można pozbyć się objawów. Leki to przede wszystkim krople do oczu o odpowiednim działaniu lub maść z antybiotykiem, która znieczula ból i niweluje czasowo dyskomfort.
Jeśli jęczmień jest już bardzo rozwinięty, w niektórych przypadkach wymaga nacięcia na oku. Dzięki temu miejsce, w którym występuje stan zapalny oczyszcza się, co przyspiesza proces gojenia się i niweluje ryzyko powikłań. Cała procedura postępowania zależy od Twojego stanu, zaawansowania schorzenia oraz decyzji lekarza okulisty. Coraz częściej okuliści przepisują również masaże lub okłady rozgrzewające, które oprócz standardowych antybiotyków, mają ważny wpływ na osiągnięcie szybkich rezultatów w leczeniu.
Niestety niektórzy pacjenci, o słabszej odporności na infekcje, mogą mieć gorączkę, złe samopoczucie, a nawet w skrajnych przypadkach jęczmień na oku może powodować zapalenie tkanek oczodołu lub powiększenie węzłów chłonnych. Dlatego też tak ważne jest, by reagować szybko i zasięgnąć profesjonalnej konsultacji u lekarza okulisty. Więcej informacji o tym schorzeniu można uzyskać na stronie wrosinski.pl.