Tapety winylowe – czym są, dlaczego tak wiele osób się na nie decyduje?

0
913
Tapety winylowe

Wiele osób urządzających swoje mieszkanie decyduje się na tapetę ścienną. W tym artykule omawiamy temat tapet wykonanych z winylu. Z czego wynika ich rosnąca popularność?

Chociaż wielu osobom mogłoby się wydawać, że tapety dekoracyjne odeszły już do lamusa, to jednak prawda jest taka, że obecnie bardzo powszechnie się je wykorzystuje. Zarówno osoby samodzielnie wyposażające mieszkanie jak i profesjonalni projektanci wnętrz doceniają tapety jako bardzo ważny element aranżacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet, ale do najpopularniejszych należą tapety winylowe. Przyjrzyjmy się pokrótce ich właściwościom.

Tapety winylowe – właściwości

Osobom, które instalowały tapety kilkadziesiąt lat temu, mogą się one kojarzyć przede wszystkim z mało trwałym papierem. Nowoczesne tapety winylowe są całkowicie innym produktem. W przeciwieństwie do papieru, który chłonie wilgoć, tapety winylowe są niewrażliwe na działanie wody, ponieważ są w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są one bardziej trwałe oraz mogą mieć dużo szersze zastosowanie. Mogą zostać wykorzystane wszędzie tam, gdzie tapet papierowych nie byłoby sensu używać – na przykład w łazienkach oraz kuchniach. Oczywiście trwałość tapety winylowej zależy także od jakości użytego kleju oraz dokładności procesu instalacji jej na ścianie. Winyl wykorzystywany do ich produkcji podobnie jak to jest w przypadku innych materiałów syntetycznych jest obojętny chemicznie, dobrze przyjmuje barwniki, a także ma trwałą powierzchnię. Wszystko to sprawia, że tapety winylowe charakteryzują się wspaniałymi wyrazistymi barwami, które co bardzo istotne nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Większość tapet winylowych można też z powodzeniem czyścić przy użyciu miękkiej szmatki namoczonej w ciepłej wodzie. Fakt, że powierzchnię tapet winylowych można zmywać sprawia, że mogą one służyć nam w niezmienionej formie nawet dziesiątki lat. Wielu rodziców docenia możliwość czyszczenia ich powierzchni przez co, można je z powodzeniem uwzględniać także w urządzaniu pokoi dziecięcych oraz młodzieżowych, bez stresu, że mogą być bezpowrotnie zniszczone przez intensywne zabrudzenia.

Oczywiście jakość tapet winylowych również zależy od rozmaitych czynników. Trwałość tapety jest uzależniona także od jakości wykorzystanego do ich produkcji winylu. W tańszych modelach tapet wykorzystuje się miękki winyl, natomiast modele droższe przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej zazwyczaj wykonywane są z tzw. twardego winylu, który jest mniej wrażliwy na mechaniczne uszkodzenia powierzchni.

Dodatkowym atutem tapet winylowych jest także łatwość ich montażu. W przeciwieństwie bowiem do tapet papierowych, nie rozciągają się one pod wpływem nakładanego na nie mokrego kleju. W praktyce okazuje się to być bardzo dużym ułatwieniem procesu instalacji tapety na ścianie. Dlaczego? Wie to każdy, kto kładł na ścianie tapetę z papieru, która w trakcie aplikacji na ścianie się odkształca i rozciąga, a po wyschnięciu już na ścianie nieznacznie się kurczy. Może to na przykład sprawić, że po wyschnięciu kleju, pomiędzy poszczególnymi warstwami tapety pojawiają się pionowe mikrorowki, które psują cały zamierzony efekt wizualny tapety. W przypadku tapet winylowych sprawa jest dużo prostsza, owszem delikatnie rozciągają się one pod wpływem kleju, ale są to tak minimalne rozmiary, że można tego procesu nawet nie zauważyć. Specjaliści ze sklepu z tapetami Innetapety.pl zwracają uwagę, że dobrym sposobem na uniknięcie powstania mikro rowków pomiędzy pasami tapety jest delikatne uderzanie pięścią w tapetę w miejscach, gdzie zauważamy malutkie rowki tuż po nałożeniu na ścianę. Niegruba tapeta winylowa powinna się dzięki temu w tych miejscach delikatnie rozciągnąć niwelując tego typu niedoskonałości. Ponieważ tapeta winylowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, łatwiej jest uniknąć ryzyka jej naderwania w trakcie montażu na ścianie.

Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym Innetapety.pl. Sklep oferuje tysiące modeli tapet dekoracyjnych, w tym także tapet wykonanych z winylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here