Endometrioza

0
1293
Endometrioza

Endometrioza to wyniszczająca choroba wpływającą na układ rozrodczy. Ten paraliżujący stan dotyka co najmniej jedną na 10 kobiet, wpływając na ich związki, zdolność do pracy i nauki, zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Postępująca choroba układu rozrodczego, której często towarzyszy przewlekły ból może przyczyniać się do bezpłodności, ale wczesne wykrycie i leczenie może pomóc ją opanować. Wiele kobiet cierpi na bolesne miesiączki. Czasem mijają lata, zanim dowiedzą się co jest tego przyczyną.

Co to jest endometrioza?

To stan, w którym błona śluzowa macicy (endometrium), wyściełająca macicę, rośnie w innych częściach ciała. Zmiany endometrialne najczęściej występują w obrębie miednicy, na przykład na jajnikach, jajowodach, zewnętrznej powierzchni macicy lub pęcherzu.Każdego miesiąca podczas cyklu miesiączkowego tkanka wyściełająca macicę rozrasta się. Jednak zamiast opuszczać organizm w trakcie miesiączki, gromadzi się wokół pobliskich narządów i tkanek, podrażniając je i powodując zapalenia. Może to prowadzić do tworzenia się blizn i zrostów. Nasze narządy poruszają się w ramach naturalnych funkcji organizmu, takich jak owulacja, seks i chodzenie do toalety. Podczas tych czynności zrosty i blizny mogą powodować ogromny ból, co wpływa na jakość życia.

Endometrioza objawy

Oprócz bólu, endometrioza może powodować inne objawy, takie jak problemy związane z jelitami i pęcherzem, obfite miesiączki, dyskomfort seksualny i bezpłodność. W niektórych przypadkach rozpoznanie choroby jest opóźnione, ponieważ nastolatki i dorosłe kobiety zakładają, że niepokojące je objawy są typowe dla menstruacji. Objawy endometriozy zazwyczaj pojawiają się w trakcie miesiączki. Jeśli jednak bóle są tak silne, że zaburzają funkcjonowanie społeczne, to należy brać pod uwagę endometriozę Często jednak kobiety szukając pomocy, dowiadują się, że ich obawy i reakcje są przesadzone. W wielu przypadkach objawy endometriozy są mylone z innymi zaburzeniami, takimi jak choroba zapalna miednicy lub zespół jelita drażliwego.Wśród kobiet w wieku od 18 do 45 lat zazwyczaj występuje kilka lat opóźnienia między pierwszymi objawami a momentem diagnozy. Większość przypadków rozpoznaje się, gdy kobiety mają 30 – 40 lat.

Endometrioza objawy i leczenia

Objawy choroby można częściowo złagodzić dzięki lekom, zabiegom chirurgicznym i zmianom w stylu życia. Aby zredukować ból stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponieważ endometrioza jest napędzana przez hormony, dostosowanie poziomu hormonów w organizmie może czasami pomóc zmniejszyć ból. Leki hormonalne są przepisywane w różnych formach, od pigułek, krążków dopochwowych i wkładek wewnątrzmacicznych po zastrzyki i aerozole do nosa. Celem jest zmodyfikowanie lub zatrzymanie owulacji, która generuje wiele bólu i innych symptomów.

Czynniki takie jak przewlekły stres, lęk, przepracowanie, brak wypoczynku i relaksu, zła dieta, a nawet niedotlenienie, mogą znacznie nasilić chorobę. Endometrioza ma ogromny wpływ zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny kobiety. Jednak bardzo ważnymi elementami procesu leczenia są wiedza na temat tej przebiegłej choroby, samoświadomość i kontrola objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here