Co to jest zespół suchego oka?

0
1028
Co to jest zespół suchego oka

Chyba każda osoba borykała się kiedyś z problemem suchego oka, nawet jeśli statystycznie jest to choroba najczęściej występująca wśród osób starszych. Wiąże się ona z wieloma przykrymi dolegliwościami jak przekrwione spojówki, pieczenie i swędzenie oczu, a nierzadko także ból oczu oraz głowy. W takich przypadkach nie warto zwlekać. Istnieje wiele sposobów, aby przynieść ulgę zmęczonym oczom.

Na czym polega zespół suchego oka?

Zespół suchego oka wynika z niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowej pracy filtra łzowego. Efekt? Oczy nie są odpowiednio nawilżone, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi symptomami. Oprócz tego oczy są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje, stąd tak ważne jest wdrożenie odpowiednich działań leczniczych. Choć zespół suchego oka najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia, borykają się z nim także osoby młode. Przyczyną jest nadmierne wytężanie narządu wzroku, chociażby w trakcie pracy przed ekranem komputera.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na aplikowaniu do oczu specjalnych preparatów nawilżających. Na ogół zawierają one kwas hialuronowy. W niektórych przypadkach, kiedy to objawy mają przewlekły charakter, może zostać zalecony zabieg zamknięcia punktów łzowych, np. metodą laserową. Bardzo ważne jest także wdrożenie pewnych zamian w swoje życie, które będą miały profilaktyczny charakter.

Jak zapobiegać suchym oczom?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby uniknąć problemu suchych oczu, warto pamiętać o nawilżeniu powietrza, a także unikać zakurzonych oraz mocno klimatyzowanych pomieszczeń. Bardzo ważne jest, aby chronić swoje oczy przed słońcem. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalne okulary z filtrem lub soczewki Acuvue, które ochraniają narząd wzroku przed promieniowaniem UV. Producent Acuvue oferuje także soczewki, które zapewniają odpowiednie nawilżenie oka. Od czasu do czasu można sięgnąć po krople do oczu, zwłaszcza jeśli nadwyrężamy wzrok, np. wykonując obowiązki zawodowe. Równie istotne jest robienie sobie przerw w trakcie nauki czy pracy przed komputerem. Należy postawić również na regularne badania oczu, zwłaszcza po 40 roku życia.

Zespół suchego oka dotyka coraz większą liczę osób. Nie jesteśmy jednak wobec tego schorzenia bezbronni. Już na poziomie profilaktyki można zrobić wiele, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zespol-suchego-oka. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z okulistą, który poda zalecenia i przepada nasze oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here