Czym się kierować, wybierając konto bankowe?

0
1357
Czym się kierować, wybierając konto bankowe

Wybór konta osobistego może sprawiać problemy, szczególnie w gąszczu ofert, reklam i promocji. Dowiedz się, o czym pamiętać, zakładając konto bankowe.

Co warto wiedzieć o kontach osobistych?

Powołując się na statystki, każdy Polak wykonuje co najmniej jedną transakcję bezgotówkową dziennie – niech będzie to najlepszy dowód popularności usług bankowych. Wśród produktów bankowych absolutnie podstawowe i najczęściej wybierane jest konto osobiste. Określa się je także jako ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) lub konto bankowe. Czym ono jest? To rachunek, na którym możesz gromadzić swoje pieniądze i nimi zarządzać. To tu wpłynie twoja wypłata, za pomocą konta osobistego zapłacisz także rachunki czy kupisz bilety do kina lub lotnicze. Ponadto, logując się do bankowości elektronicznej, możesz złożyć wniosek o kredyt, rachunek oszczędnościowy, lokatę czy konto walutowe, często też otrzymasz preferencyjne warunki właśnie dzięki posiadaniu ROR-u w tym banku. Konto bankowe jest więc poniekąd środkiem do korzystania z innych usług bankowych.

Jak wybrać konto bankowe?

W dzisiejszych czasach oferta banków dla klientów indywidualnych jest bardzo rozbudowana, w związku z czym masz przed sobą naprawdę duży wybór. Pierwsze kroki w poszukiwaniu najlepszego konta osobistego najlepiej wykonać w sieci. Zazwyczaj konta osobiste można podzielić na:

  • darmowe i niewymagające dodatkowych warunków,
  • bezpłatne po spełnieniu określonych warunków, np. okresowych wpływów o określonej wysokości,
  • płatne bez możliwości zwolnienia z pobierania opłaty.

Otwierając konto osobiste, niemal zawsze otrzymasz kartę debetową. Nie jest to co prawda procedura obowiązkowa, jest jednak oferowana z uwagi na wygodę korzystania. Za pomocą karty debetowej możesz wypłacać środki z bankomatów czy dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konta osobistego są koszty użytkowania karty debetowej. Zazwyczaj w dostępnych ofertach możliwe jest uzyskanie:

  • darmowej karty debetowej, gdzie nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków,
  • karty debetowej objętej miesięczną opłatą, z której możesz zostać zwolniony, spełniając ściśle określone warunki, np. wykonanie danej liczby transakcji bezgotówkowych w obrębie okresu rozliczeniowego,
  • karty debetowej ze stałą miesięczną opłatą, bez możliwości jej anulowania lub zmniejszenia.

Czasem możesz samodzielnie dokonać wyboru sposobu opłaty za kartę. To jednak nie wszystko, zaleca się sprawdzenie także innych elementów przy okazji wyboru konta osobistego. Bardzo istotne są bowiem np. koszty wypłat gotówki z bankomatów. Zazwyczaj dostępne są następujące warianty:

  • darmowe wypłaty z wybranych bankomatów,
  • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju,
  • określona płatność miesięczna gwarantująca nieograniczoną liczbę bezpłatnych wypłat z bankomatów w Polsce lub poza krajem.

Wybór najlepszego konta osobistego jest bardzo ważny, gdyż bez wątpienia będziesz z niego często korzystał. Dlatego też dopasuj jego możliwości do swoich potrzeb. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcą ze strony banku, który odpowie na wszystkie twoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here