Pielęgnacja niemowlaka – jak powinna wyglądać?

0
1694
jak dbać o skórę niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlęcia, jest to element właściwej troski o higienę, zdrowie i prawidłowy rozwój malucha. Skóra niemowlaka wymaga szczególnej opieki i delikatności. Dziecko przebywając w brzuchu mamy, nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych. Natomiast po narodzinach, jego higiena staje się koniecznością.

Jakich kosmetyków, używać do pielęgnacji noworodka?

Aby prawidłowo zadbać o skórę naszego malucha, powinniśmy wybierać kosmetyki, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Należy jednak zachować umiar w ich stosowaniu. Mowa tutaj głównie o balsach i oliwkach. Nadmiar tego typu kosmetyków, może doprowadzić do zatykania porów skóry i spowodować podrażnienia. Takie kosmetyki należy stosować, tylko gdy pojawi się taka potrzeba.

Kosmetyki dla niemowlaków, zawsze powinny być dobierane do potrzeb malucha. W przypadku, gdy skóra naszego niemowlaka nie jest przesuszona, kosmetyki z neutralnym pH (5,5) sprawdzą się idealnie. Z kolei jeżeli skóra malucha jest sucha i szorstka, powinniśmy zacząć stosować u niego kosmetyki, które zawierają emolienty natłuszczające naskórek.

Pielęgnacja niemowlaka

Jak radzić sobie z odparzeniami na pupie malucha?

Odparzenia na pupie niemowlaka zdarzają się bardzo często. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, najlepiej jest użyć specjalnego kremu na odparzenia, przy każdej zmianie pieluchy. Jednak przed jego zastosowaniem, koniecznie należy dokładnie umyć odparzoną skórę, następnie delikatnie ją osuszyć i pozwolić jej wyschnąć. Po kilku minutach możemy śmiało nałożyć krem, który załagodzi zmiany na skórze i założyć świeżą pieluchę.

Kąpiel noworodka

Minęły już te czasy, kiedy należało dezynfekować wodę do dla niemowlaka. Obecnie nie ma takiego obowiązku, ponieważ woda pochodząca z wodociągów jest na bieżąco badana i uzdatniana do użytku. W sytuacji, gdy musimy korzystać z wody ze studni, wtedy należy ją zdezynfekować.

Niemowlaka można spokojnie kąpać codziennie. Obecnie podczas kąpieli stosuje się bezpiecznie kosmetyki, które nie powodują przesuszenia skóry dziecka. Kiedyś wykorzystywane były do tej czynności mydła, które zmieniały odczyn pH skóry i uszkadzały barierę lipidową malucha.

Przeczytaj też: http://urodelka.pl/pielegnacja-zebow-dziecka-jak-dbac-o-uzebienie-malucha/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here