Czym powinny się charakteryzować szczeble drabinowe?

0
604
Czym powinny się charakteryzować szczeble drabinowe

Wiele osób myli pojęcia i zamiennie używa słów „stopień” i „szczebel” w kontekście wchodzenia po drabinie. W fachowym języku wyraźnie się je rozróżnia. Specjalistyczna dokumentacja określa między innymi dopuszczalne wymiary stopni i szczebli, a także odległości, w jakich powinny być ustawione. Ponadto istnieje także zbiór zasad precyzujących, jak bezpiecznie korzystać z tych elementów konstrukcyjnych.

Czym różnią się szczeble od stopni drabinowych?

Stopnie i szczeble do drabiny są poprzecznymi belkami, które mocuje się do podłużnic, czyli pionowych części konstrukcji. Szczeble drabinowe lub stopnie mogą być wykonane z:

– drewna,
– aluminium,
– stali.

Materiał, z którego są wykonane zależy od typu drabiny, a instaluje się je zwykle za pomocą nitów. Kluczową rolę szczebli w drabinie znają chyba wszyscy – służą do wspinania się na odpowiednią wysokość, umożliwiającą wykonywanie różnego rodzaju prac budowlanych, remontowych, instalacyjnych i naprawczych. Szczeble drabinowe powinny być wykonane prze profesjonalną firmę, aby były w pełni bezpieczne. Sprawdź stronę Perfopol.pl, czyli producenta szczebli do drabin o wyśmienitej jakości.

Na czym polega różnica między szczeblami i stopniami drabiny?

Szczeble są używane z reguły w drabinach specjalistycznych, których używa się na budowach bądź w przemyśle. Mają kwadratowy lub prostokątny przekrój, a ich minimalna szerokość wynosi dwadzieścia mm, maksymalna z kolei sięga do osiemdziesięciu mm. Szczeble są wąskie, na tyle, że można je objąć całą ręką. Powstają z myślą o komfortowym i bezpiecznym wspinaniu się na spore wysokości. Pamiętaj jednak, że szczeble nie gwarantuje zbytnio solidnego podparcia dla stóp, w związku z czym nie można na niej stać przez zbyt długi czas. To jest właśnie powód dlaczego w niektórych drabinach stosuje się stopnie. Są to podpory o szerokości większej niż osiemdziesiąt mm, a ich główną zaletą jest fakt, że gwarantują bezpieczną i komfortową podporę dla stóp. Zwykle stosuje się ich w konstrukcjach przeznaczonych do użytku domowego.

Jak prawidłowo wspinać się po drabinie?

W pełni bezpieczne warunki pracy na wysokości zagwarantowane są przez podpory służące do wspinania się po drabinie. Są one wyposażone w trwałe i solidne mocowania, mają zapobiegające poślizgowi powierzchnie ryflowane, a także są zdolne do utrzymania sporych obciążeń. Nie można jednak zapomnieć, że zarówno szczeble drabinowe, jak i stopnie, ulegają zużyciu. Z biegiem lat mogą pojawić się w nich takie ubytki jak pęknięcia, odkształcenia czy też luzy. Aby Twoja praca była w stu procentach bezpieczna należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne drabiny czy też jej bieżących napraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here